Stretnutie pracovnej skupiny
Vo štvrtok 10. marca sa v zasadačke Spojenej školy v Detve uskutočnilo stretnutie pracovnej skupiny Vzdelávanie 1. slovenského strojárskeho klastra. Stretnutia sa zúčastnili zástupcovia siedmich stredných odborných škôl združených v klastri, ako aj jeho riaditeľ Ing. Ladislav Bódi a zástupca najväčšieho regionálneho zamestnávateľa PPS Group, a. s. Mgr. Ján Štriho.
Hlavným zámerom zasadnutia bolo posilnenie úlohy odborného vzdelávania ako dôležitého faktora prípravy kvalifikovanej pracovnej sily pre trh práce. Členovia pracovnej skupiny najskôr vyhodnotili svoju doterajšiu činnosť, ktorá sa orientovala predovšetkým na prispôsobovanie školských vzdelávacích programov potrebám firiem, ďalšie vzdelávanie učiteľov a zlepšovanie technického vybavenia odbornej prípravy. Dôležitým bodom programu bola príprava mediálneho vyhlásenia zameraného na posilnenie úlohy vzdelávania v stredných odborných školách. Podľa vyjadrenia zúčastnených je efektívnejšie zamestnávať absolventov škôl pripravených na podmienky konkrétnych firiem ako preškolených neodborníkov vyučených v iných odboroch. Preto je potrebné dôsledne analyzovať potreby strojárskych firiem v regióne a tomu prispôsobiť ponuku odborov a ich zameranie. Jedným z riešení je vytvorenie nového „na mieru šitého“ študijného odboru a jeho experimentálne overovanie. Tento odbor by mal poskytnúť najskôr spoločný základ a potom užšiu špecializáciu podľa zamerania firiem, pre ktoré sa budú žiaci pripravovať.
V ďalšej časti sa diskutovali tiež o komplexnom sebahodnotení školy, v ktorom by sa k podmienkam výchovno-vzdelávacieho procesu mali vyjadriť všetci zainteresovaní – od žiakov, cez pedagogických a nepedagogických zamestnancov, rodičov, manažment školy až po externé organizácie, ktoré participujú alebo majú vplyv na vzdelávanie a výchovu v škole.
Predstavili sa aj ciele a program aprílovej odbornej výmeny v Českej republike, ktorá sa uskutoční v rámci Programu celoživotného vzdelávania v spolupráci so Strednou odbornou školou v Třemošnici. Obsahom bude hlavne porovnanie školských vzdelávacích programov, návšteva zriaďovateľa, hospodárskej komory ako aj firiem spolupracujúcich na odbornej príprave žiakov v strojárskych profesiách. Na záver vyjadrili zúčastnení členovia a hostia ďalšie predstavy a očakávania od činnosti 1. SSK.